VR-TN  VR-TN Virtuálna realita | Trenčín    

:: Základné informácie


: VR-TN je vybavená dvoma zariadeniami HTC VIVE a jedným zariadením OCULUS RIFT. Je teda možné si zahrať súčasne s priateľmi, prípadne sa vystriedať na jednom zariadení a porovnať svoje zručnosti.

 

HTC Vive

: HTC Vive sú štandarde vybavené virtuálnymi okuliarmi, dvoma pohybovými ovládačmi a slúchadlami na vylepšenie priestorového zážitku. Hráčsky priestor je vymedzený v rozmeroch 2,5 x 3 metre a pri jeho presiahnutí sa zobrazí mriežka. Na základe nej sa zorientujete v reálnom priestore a vykonáte patričný pohyb opačným smerom.

 


Oculus Rift

: Oculus Rift je vybavený virtuálnymi okuliarmi s integrovanými slúchadlami, dvojicou pohybových ovládačov pre hry v priestore (Oculus Touch), klasickým XBox ovládačom a taktiež je k dispozícií sedenie s hráčskym volantom a pedálmi pre automobilové simulácie alebo závody.

 

:: Otázky a odpovede:


Ako virtuálna realita funguje?

Človek vníma priestor na základe spojenia dvoch obrazov, ktoré sú od seba mierne posunuté vzhľadom na inú polohu očí. A presne na tomto princípe je postavená virtuálna realita - každé oko má vlastný display s rozlíšením 1080x1200 a frekvenciou 90Hz, kde sa zobrazuje mierne posunutý obraz, čo mozog vyhodnotí ako priestorový obraz. Headset je zároveň vybavený senzormi, ktoré snímajú polohu hlavy a teda každý pohyb je premietnutý do zmeny obrazu.

Čo potrebujem pred použitím VR vedieť, mať alebo poznať?

Nič špeciálne nepotrebujete a všetko potrebné Vám vysvetlíme. Jediná požiadavka je mať dve oči, pokiaľ možno zdravé. Výhodou je znalosť anglického jazyka.

Aké ovládače budem používať?

Každý výrobca používa vlastný pohybový ovládač, ktorý sa líši vzhľadom ale väčšina funkcií zostáva rovnaká.


> HTC Vive ovládače sú dve identické zariadenia, ktoré okrem klasickej spúšte (pre ukazovák) a bočného tlačidla pre ostatné prsty (tzv. "grip") disponuje veľkým multifunkčným tlačidlom (pre palec), ktoré zároveň disponuje dotykovou plochou. Okrem toho sa tlačidlo dá použiť ako 4 rôzne tlačidlá, podľa toho, na ktorom mieste ho stisknete. Všetko však záleží od samotnej aplikácie, ktorú funkciu práve vyžaduje. Nad a pod týmto tlačidlom sú ešte dve malé, ktoré slúžia na vyvolanie menu (či už aplikácie alebo systémové).


HTC Vive

> Oculus Touch ovládače sú určené pre konkrétnu ruku (tj. nie je možné ich zameniť ako v prípade HTC Vive). Opäť obsahuje jedno tlačidlo pre ukazovák (spúšť) a grip pre prostredník. Veľké multifunkčné tlačidlo je tu však nahradené malými ovládacími páčkami a dvoma tlačidlami + tlačidlom pre menu, pričom každý ovládač má vlastné tlačidlá (tj. ak to premietneme do klasického XBox ovládača, tak ľavá ruka má tlačidlá X a Y + aplikačné menu a pravá ruka zase tlačidlá A a B + systémové menu).


Oculus Touch

Aký je rozdiel medzi HTC Vive a Oculus Rift? A ktorý headset si mám zvoliť?

Jediné, čo majú oba sety majú rovnaké, je rozlíšenie 2160x1200 pri frekvencii 90Hz. Potom už nasleduje séria rozdielov, ktoré môžu byť raz výhodou a inokedy nevýhodou a preto voľba headsetu je ovplyvnená voľbou použitia. Len v stručnosti spomenieme pár základných rozdielov (pozn. niektoré body sa týkajú len našej herne):

- Oculus má šošovky číre, šošovky od HTC Vive obsahujú sústredené kružnice, ktoré môžu niekedy pôsobiť rušivo
- Oculus rift je o niečo ľahší a menší
- HTC Vive disponuje zabudovanou kamerou (pre pohľad mimo VR)
- Oculus má slúchadlá integrované do popruhov, pri Vive je nutné nasadiť si externé slúchadlá (môžete si priniesť vlastné)
- Oculus hry/aplikácie sa dajú ovládať pomocou klávesnice/myši, pohybových ovládačov, XBox ovládača alebo volantom, Vive má len pohybové ovládače
- S predchádzajúcim bodom úzko súvisí aj ponuka hier, pričom Oculus môže mať pestrejšiu ponuku (vzhľadom na pestrejší výber z ovládačov)
- Oculus je vhodný pre hry v sede (hoci je možné sa aj postaviť a čiastočne pohybovať), HTC Vive je len pre priestorové hry a vždy sa stojí
- Kábel od Oculusu máte spustený vedľa tela, kábel pre HTC Vive je u nás zavesený, aby neprekážal pri pohybe
- HTC Vive vlastníme v dvoch kusoch, takže môžete hrať dvaja, či už spolu alebo proti sebe (pričom tretí hrač sa môže pridať s Oculusom, ak by sa jednalo o podporovaný titul)

Nosím dioptrické okuliare. Čo teraz?

HTC Vive je na okuliare pripravené, Oculus Rift "akceptuje" len menšie/tenšie okuliare a dlhodobý pobyt (viac ako hodina) nie je príliš pohodlný. Pri krátkozrakosti je možné používať VR bez okuliarov.

Akým spôsobom sa dá platiť?

Priamo v herni sa dá platiť hotovosťou, platobnou kartou alebo kryptomenou. V prípade platby za kupón je možné platiť aj bankovým prevodom.

V ponuke sú len hry, ktoré je možné vidieť v sekcii "Novinky"?

Samozrejme, že nie. Aktuálna ponuka hier je omnoho váčšia a ich počet neustále narastá. Hoci nie sme schopný ponúknuť všetky hry dostupné na trhu (či už z dôvodu ich ohromného množstva alebo z licenčných dôvodov), v prípade, že máte záujem o konkrétny titul, napíšte nám a uvidíme, čo sa dá v tomto smere spraviť.

Chceme prísť na aute. Kde sa dá zaparkovať?

Nakoľko mesto Trenčín premenilo celé centrum na veľké platené parkovisko, cez týždeň odporúčame využiť parkovací dom na Palackého ulici č. 102/31 (vedľa FaxCopy), alebo cez víkend môžete zdarma zaparkovať mimo centrum, viď. mapa. Parkovací dom je necelých 200m od herne.

Môžeme sa na jednom zariadení vystriedať viacerí?

Samozrejme. Cena sa vzťahuje na hrací "box" a nie na osobu. Môžete so sebou vziať rodinu či priateľov a na jednom zariadení sa vystriedať viacerí. Boxy sú navyše vybavené veľkými obrazovkami, na ktorých je možné sledovať aktuálneho hráča. Treba však pamätať na to, že výmena hráča chvíľu trvá a kazí zážitok, preto pri častom striedaní hrozí, že viac času strávite samotným odstrojovaním a výmenou ako samotným hraním.

Môže VR použiť aj dieťa?

Na túto otázku sa nedá jednoznačne odpovedať. Problém spočíva v tom, že VR headset je robený pre dospelého človeka a popruhy nemusia udržať celý headset na hlave dieťaťa ani pri maximálnom utiahnutí. Taktiež nastáva problém so vzdialenosťou medzi očami ako aj samotným výberom titulov. Preto odporúčaný vek je 15+, avšak napriek uvedeným skutočnostiam sme doteraz nemali problém obslúžiť aj tých najmenších a vždy sme našli hry, ktoré ich bavili.

Chceli by sme si prenajať celú herňu na celý deň, je to možné?

Samozrejme, všetko je vecou dohody. V takomto prípade vieme prispôsobiť otváracie hodiny, celkovú cenu, prípadne zabezpečiť iné občerstvenie.
Facebook
 
(c) 2017 VR-TN Trenčín